Методичні розробки уроків


https://docs.google.com/presentation/d/1mBha993NjZvqd-JWk6v4ONtdAC3ISF9R/edit#slide=id.p1

Методична розробка уроку географії у 10 класі
Менделюк Людмили Іванівни,
учителя географії КЗ «Локницька ЗОШ І-ІІІ ступенів»
Тема:  Індія. Особливості структури економіки країни, що розвивається

Мета:
         навчальна: забезпечити засвоєння знань про характерні риси економіко-географічного положення Індії, особливості природних умов і ресурсів, культурно-історичні особливості, розміщення населення і господарства, напрямки розвитку зовнішньо-економічних зв’язків;
         розвивальна: розвивати творчі здібності учнів, логічне та критичне мислення, навички екологічної культури, формувати вміння працювати самостійно та в групах, культуру спілкування, вдосконалювати вміння висловлювати думки, покращувати навички зв’язного мовлення, пам’ять та увагу;
         виховна: виховувати толерантне відношення і повагу до звичаїв і культури інших країн, виховувати почуття доброти і милосердя до людей інших національностей, почуття гордості за власну державу.

Обладнання: політична карта світу, контурна карта Індії, атласи, фотоілюстрації, відеосюжети, мультимедійна презентація.

Тип уроку: комбінований

Форма проведення: урок-подорож

Очікувані результати навчально-пізнавальної діяльності учнів
Знаннєвий компонент
Діяльнісний компонент
Оцінно-ціннісний компонент
розрізняє поняття «первинний сектор», «вторинний сектор», «третинний сектор»;
показує на карті найбільші міста, держави-сусіди
Аналізує зв’язки між структурою господарства та експорту на основі ментальних схем;
Дає оцінку ресурсозабезпеченості Індії;
Складає комплексну характеристику Індії;
Знаходить та систематизує необхідну інформацію для характеристики країни;
Використовує тематичні карти для обґрунтування особливостей просторової організації гсоподарства Індії
Порівнює позитивні та негативні наслідки глобалізації в культурі Індії;
оцінює роль державних інституцій та розвитку громадянського суспільсва у розвитку країни

Географічна номенклатура: Індія, Пакистан, Афганістан, Китай, Непал, М’янма, Бангладеш, Бутан, Колката, Мумбаї, Нью-Делі, Гайдарабад, Ченнаї


ХІД УРОКУ

  1. Організаційний момент
Привітання учнів, перевірка присутніх та обладнання, об’єднання в групи-
Давайте умовно розділимо клас на 3 групи.Це нам треба буде для подальшої роботи)
група – зелений лотос
2 група – білий лотос
3 група – оранжевий лотос
  1. Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів
Тестовий контроль
1.     Китай займає в світ за площею:
а) 1 місце             б) 2 місце            в) 3 місце             г) 4 місце
2.     Китай за чисельністю населення займає:
а) 1 місце             б) 2 місце            в) 3 місце             г) 4 місце
3.     Китай за запасами вугілля займає:
а) 3 місце             б) 4 місце            в) 1 місце             г) 2 місце
4.     В електроенергетиці Китаю лідирують:
а) ГЕС                 б) ТЕС                 в) АЕС
5.     За виплавкою чавуну і сталі в світі Китай займає:
а) 1 місце             б) 2 місце            в) 3 місце             г) 4 місце
6.     За випуском автомобілів Китай займає:
а) 1 місце             б) 2 місце            в) 3 місце             г) 4 місце
7.     За загальною довжиною залізниць Китай займає:
а) 1 місце             б) 2 місце            в) 3 місце             г) 4 місце
8.     За обсягом зовнішньої торгівлі Китай займає:
а) 1 місце             б) 2 місце            в) 3 місце             г) 4 місце
ключ: 1г, 2а, 3в, 4б, 5а, 6а, 7б, 8б

  1. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності
Прийом «Закодоване слово»
№ п/п
Країна

Кількість населення

1
Непал
А
68 млн
н
2
Японія
Б
30 млн
я
3
Данія
В
5,6 млн
д
4
Іран
Г
253 млн
і
5
Індонезія
Д
126,2 млн
і

Ключ: А-4, Б-1, В-3, Г-5, Д-2

Закодоване слово Індія

З чим у вас асоціюється Індія? (лотос, сарі, чай, храми, фільми, танці) – демонстрація ілюстрацій

Відеовізитка Індії
Прийом «Проблемне питання»
Індія. Винятково багатоманітна і багатолика ця країна. Країною чудес називають її мореплавці і мандрівники минулого, «країною снігів і пальм» - самі індійці за вічнозелену рослинність і величні хребти Гімалаїв, це «країна рельєфних контрастів» і «країна мовних джунглів». А якою цю країну бачите ви? Відповідь на це запитання ми дамо наприкінці уроку

  1. Повідомлення теми, мети, завдань уроку
Записуємо сьогоднішню дату, тему і план уроку
Тема: Індія. особливості структури економіки країни, що розвивається
План уроку
1.     Місце країни у світі і регіоні
2.     Основні чинники, що визначають місце країни у міжнародному поділі праці
3.     Господарство Індії
4.     Зовнішні економічні зв’язки

5.     Засвоєння нових знань, умінь і навичок
Наш сьогоднішній урок ми проведемо у вигляді подорожі. Отож, перед нами завдання: пройти усі зупинки і в кінці уроку зробити висновок про особливості структури і економіки Індії, командам на кожній зупинці можна заробити по 2 бали.
Мета:навчитися характеризувати економіко-географічне положення Індії, знати особливості природних умов і ресурсів, культурно-історичні особливості населення.Розвивати пам′ять і увагу.
                                   Зупинка 1. Індія у світі та регіоні
Прийом «Шпаргалка» - на контурній карті Індіі(№12) за допомогою політичної карти атласу (сторінка 1) підписати назви держав-сусідів (Пакистан, Афганістан, Китай, Непал, Бангладеш, Бутан, М’янма.
Використовуючи матеріал підручника(ст. 139), вказати столицю (Нью-Делі) і площу країни (3,3млн.км.кв.), к-сть насел.1354 млн.осіб.
На виконання завдання – 2 хв. максимальна оцінка за дане завдання – 2 бали.

Зупинка 2. Країна давньої культури
Розповідь учителя
Перша індійська цивілізація зародилася ще в ІІІ тисячолітті до н.е. Європейська колонізація Індія почалася після плавання Васко да Гами через легендарні багатства регіону. Англійці отримали перемогу над суперниками в ході тривалих битв і з середини ХІХ століття до 1947 року Індія фактично була сировинним додатком Британської імперії. Сьогодні це найбільша країна Південної Азії, країна контрастів як з точки зору природних умов, так і соціально-економічної географії.
Зупинка 3. Багата і велична
Відкрийте підручник на ст. 144, опрацюйте протягом 2 хвилин матеріал про природно-ресурсний потенціал Індії, після чого вам потрібно буде вставити пропущені слова.
Встав пропущені слова
Природно-ресурсний потенціал Індії базується на великих запасах мінеральних ресурсів, зокрема ___, ____, ____, ___, ____, ____, _____, ____ (залізних руд, марганцевих руд, камяного вугілля, бокситів, хрому, алмазів, титану, золота). Ліси вкривають ___% території (23). Рекреаційні ресурси представлені гірськими масивами Гімалаїв і Каракоруму, пустелями, саванами, вологими лісами, створено мережу _________________ (національних парків). У Гімалаях починаються найбільші річки Індії - ____, _____, _____________ (Інд, Ганг, Брахмапутра). Річка Ганг є священною річкою для всіх індусів, але в той же час є джерелом поширення захворюваності і надзвичайно забруднена побутовими відходами. ЧОМУ?

Зупинка 4. Населення
Продовжуємо роботу з прийомом «Шпаргалка». Населення Індії становить 1,34 млрд осіб (2 місце в Азії та світі), народжуваність 19,55 проміле, смертність 7,32 проміле.
Вирахуйте величину природного приросту та встановіть тип відтворення (2,23 проміле, другий тип).
Це багатомовна і багатонаціональна країна, державною мовою якої є гінді

Зупинка 5. Сучасне господарство
Прийом «Ментальна карта»
Використовуючи матеріал підручника (параграф 26.ст 143-148) заповніть схеми
1 група – первинний сектор господарства
2 група – вторинний сектор господарства


3 група – третинний сектор господарства



Таким чином, в Індії лідирує первинний сектор господарства, оскільки це аграрно-індустріальна країна, що розвивається з багатоукладністю господарства. Але в процесі реформування в Індії поєднуються традиційно відсталі галузі господарства з сучасними технологіями, що виводить Індію на шлях економічного розвитку і зростання.

Зупинка 6. Просторова організаці господарства.Давайте подивимось, як і де  на території країни розміщені галузі господарства.Ви знаєте, що Індія розміщена нашляху перетину міжнародних морських і повітряних  кордонів, які об′єднують Східну і Південно-східну Азію, Європу з Африкою.
Тут виділяють 4 райони, які з’єднані між собою коридорами зростання
1 район – Північно-Східний – чорна металургія, чай, джут – Колката
2 район – Західний – нафотовидобуток, морський порт, кіноіндустрія – Мумбаї
3 район – Центральний і Північний – рис, просо, пшениця – Нью-Делі
4 район – Південний – тропічне землеробство – Гайдарабад, Ченнаї

Прийом «Картографічний практикум»
Покажіть за допомогою лазерної указки найбільші і найважливіші міста Індії – Колката, Мумбаї, Нью-Делі, Гайдарабад, Ченнаї

Зупинка 7.  Зовнішня економічна діяльність
Прийом «Відкритий мікрофон»
За допомогою ментальних карт зробіть висновок, які товари Індія постачає на світовий ринок, і назвіть країни-партнери Індії
Експорт—первинний сектор: чай, прянощі, фрукти; вторинний: автомобілі, коштовне необроблене каміння, добрива, хімікати, медикаменти; третинний:кінофільми, програмне забезпечення(майже у 100 країн світу, найбільше у країни Америки), банківські послуги.
Імпорт – нафта, машинне обладнання, добрива і хімікати
Головні торгові партнери – США, Китай, країни ЄС







Немає коментарів:

Дописати коментар